Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

İŞ ELDİVENLERİ

İş güvenliğinin önemli parçası olan iş eldivenleri hem ellerimizin güvenliği hem de yaptığımız işin verimli olabilmesi adına muhakkak kullanılması gereken ekipmandır. İş eldiveni kullanımı çalışanları elektrik çarpması, kesilme, kimyasal maddeler ve sıcaktan koruyabilmek adına üretilmiş ve geliştirilmişlerdir. Her iş güvenliği ekipmanında yaptığımız gibi yine çalışacağımız ortama ve yapacağımız işe göre iş eldiveni tercih etmeliyiz. Kimyasal maddelerin yağ ya da su olan çalışma ortamında su ve kimyasal maddelere karşı dayanıklı iş eldivenleri kullanılmalıdır. Montaj işlerinde varsa yağ dokulu olan bir iş için nitril kaplı eldivenler. Kuru ortamlı montaj işleri için ise avuç içi poliüretan ya da lateks kaplı eldivenler tercih etmek uygun olacaktır. Kesici aletlerin olduğu ortamda çalışılacak ise olası kazalardan korunabilmek adına kesilmelere karşı dayanıklı iş eldivenlerini seçmeliniz. Elektrik akımının bulunduğu işlerde gerilimin yüksekliğine göre özel yalıtımlı iş eldivenleri kullanılırken kimyasal maddelerle çalışanlar, çalıştıkları kimyasallarla reaksiyona girmeyen maddelerle kaplı özel eldivenler takmalıdır. Eldiven çeşitlerinin kullanım amaçları kısaca şu şekildedir;
Nitril eldiven: Genellikle bina inşaatında, tamir bahçe işleri, tarım ve hayvancılıkta kullanılan eldivenlerdir.
Muayene eldiveni: Muayene sırasında kullanılan eldivenlerdir. Daha hijyenik bir ortam sağlamak adına kullanılmaktadır. Özellikle ameliyat sırasında daha çok tercih edilen medikal bir üründür. Pudralı ve pudrasız olarak ikiye ayrılır.
Montaj eldiveni: Aşınmaya karşı dayanıklı, darbelere karşı kolay yırtılmayan, delinmeyen bir üründür. Her türlü montaj işlerinde kullanılabilecek bu ürün aynı zamanda motor kullananlarda faydalanabilir. Tutuş ve kavrama performansı sayesinde oldukça faydalı bir üründür
Kimyasal için eldiven: Aşındırıcı, yıpratıcı, yüksek kimyasal içeren zehirli maddelerde yapılan çalışmalarda kullanılır. Kauçuktan yapılmış olanlar petrol yağları asit ve alkalilere karşı dayanıklıdır. Bu eldivenler kesilmeye, yırtılmaya, delinmeye karşı dayanıklı olarak üretilmiştir.
Usta eldiveni: 400 0C ‘den 2000 0C’ye kadar olan, yüksek ısılardan ve oluşabilecek her türlü zararlı durumlardan elleri korumaya yardımcı olur. Genellikle keçe kumaştan imal edilirler.
Çelik örgü eldiveni: Genel olarak metal ve et kesim işlerinde tercih edilir. İsminden de anlaşıldığı gibi çelik tel üzeri kaplanmış ve örülmüş dikişsiz bir üründür. Kesilmelere ve kimyasal etkilere karşı koruyuculuğu yüksektir.
Atölye eldiveni: Pürüzlü ve keskin yüzeylere karşı korumada etkin bir üründür. Parmak kısımları kromlu deriden, avuç kısmı ilave deri destekli olarak üretilmiştir.
Kaynak eldiveni: Kaynak ışınlarına karşı elleri korumada kullanılır. Bütün olarak kromlu deriden imal edilmiştir. Uzun konçlu, her türlü aşınmaya karşı dayanıklı bir üründür.