Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

SOLUNUM KORUYUCULAR

Solunum maskeleri oksijen oranın yetersiz olduğu veya havada istenmeyen toz kir vb. Parçacıklar oluştuğunda korunma amaçlı kullanılan iş güvenliği ekipmanlarındandır. Solunum maskesi türleri, iş ortamında birçok sektörde farklı koruma seviyelerinde kullanıldığı gibi günlük hayatta da salgın hastalıklara ve hava kirliliğine karşı yaygın olarak kullanılır. Bu tür durumlar sağlığımız için büyük tehlike arz edip akciğerleri etkileyebilir veya hastalığa neden olabilir hatta uç durumlarda ölüme bile yol açabilir. Zehirli maddelerin tamamen kontrol edilemediği durumlarda solunum koruma ekipmanı kullanılması gerekir. Solunum yolu ekipmanınızı seçerken en doğru kararı verebilmeniz adına sizin için hangi solunum yolu ekipmanının hangi çalışma alanlarında daha etkili olduğunu bilmek gerekmektedir.
Solunum Maskeleri Eğer çalışma ortamınızda buhar, toz, her türlü gaz ve parçacık gibi maddeler bulunuyor ise toz maskeleri (FFP’ler) bu tarz moleküllere karşı yarım ve tam yüz maskeleri dahil hafif solunum koruma ekipmanları güvenilir koruma sağlayacaktır.
Bağımsız Solunum Cihazları İzolasyon cihazları tehlikeli maddelerin bulunabileceği veya oksijen seviyesinin düşük olabileceği çalışma sahalarında güvenilir solunum koruması sağlar. Hafif basınçlı hava solunum cihazları, kısa süreli kullanım için uygundur ve acil durumlarda kurtarma cihazı olarak bile kullanılabilir.
Solunum Filtreleri Yarım ve tam yüz maskeleri, solunum yollarınızı yabancı maddelerden yalnızca solunum filtreleri ile birleştirildiklerinde koruyabilir. Birden çok tehlikeli maddeye karşı korumak için çeşitli parçacık, gaz ve kombine filtre seçeneklerimiz bulunmaktadır. Farklı filtre sınıfları, filtre tipleri ve tipik uygulamalar hakkında ve daha pek çok bilgiyi bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz.

FFP1: Mekanik çalışma ortamlarında ortaya çıkan zehirli olmayan tozlar için koruma sağlar. Bu tip tozların solunumu uzun sürede solun sistemini tahriş edebilir. FFP1 Maske Toksik tozlara ve fibrojenik tozlara karşı koruma sağlamaz.
FFP2: Ortamdaki katı tozların yanısıra duman ve aerosellere (havadaki küçük sıvı parçacıkları) karşı koruma sağlar. FFP2 Maske fibrojenik tozlara karşı koruma için kullanılabilir. Bu tip parçacıkların solunması kısa sürede solunum sistemini tahriş edebilir ve uzun vadede fibroz a (bir tür akciğer hastalığı) neden olabilir.
FFP3: En üst koruma seviyesine sahip toz maskeleri bu gururdadır. Zehirli toz, duman ve aerosellere karşı koruma sağlar. Bakreri, virüs ve bitki sporlarına karşı koruma sağladığı gibi kanserojen ve radyoaktif maddelerin tozlarının bulunduğu ortamda solunum koruyucu olarak da kullanılabilir.
Not: N95 NIOSH (Amerika Kaynaklı) standarttı olduğu için bu yazımızda bahsedilmemiştir. Eğer N95 standartlı bir maske arıyor iseniz FFP3 maske kullanabilirsiniz. Normal yollardan ülkemizde N95 maske bulmanız mümkün değildir.