Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

KULAKLIK ve İŞİTME KORUYUCULAR

Çalıştığınız iş ortamı işitme sağlığınızı etkileyecek kadar gürültülü olup, gürültü seviyesi engellenemeyecek şartlarda ise kulak ve işitme sağlığımızın bozulmaması adına devreye işitme koruyucu ekipmanlar girecektir. İlgili yönetmeliğe göre ortamdaki gürültü değeri 80 db (A) değerine ulaştığında işitme koruyucu donanım hazır bulundurulmalı. Gürültü 85 db (A) değerindeyse işitme koruyucu ürünlerin kullanılması zorunludur. Kulaklık seçerken en doğru kararı verebilmek adına öncelikle ortamdaki gürültü seviyesinin doğru şekilde ölçülmüş olması önemlidir. Bu, hangi SNR değerindeki ürünlerin seçileceğini belirleyecektir. Kulağa ulaşan gürültü seviyesinin 75 db düzeyine düşmesi, yeterli koruma sağlayacaktır. Cihaz seçerken ses seviyesini gereğinden fazla düşüren seçeneklerden kaçının. Bunlar koruma sağlamak yerine, dış çevreyle iletişimi engelleyerek çeşitli tehlikeleri beraberinde getirecektir. Doğru kulaklık seçimi ile işitme sağlığımızı korumak mümkün. Bunun için de ürün çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Piyasada bulunan işitme koruyucuları; kulaklıklar, kulak tıkaçları ve barete takılabilir kulaklıklar olarak 3’e ayırabiliriz.
Kulaklıklar (TS EN 352-1 Standardına tabidir.) Manşon tipi kulak koruyucular kafa bandının ucuna yerleştirilmiş yastıklı conta ve ses emici astar bölümlerden meydana gelir. Gürültü 100 db (A) seviyesine ulaştığında gürültünün kulak kepçesinden girişi de engellenmeli. O yüzden, kulak tıkaçları bu tip durumlar için yeterli gelmeyecek, manşonlu kulaklıkların kullanılması gerekecektir.
Kulak Tıkaçları (TS EN 352-2 Standartına tabidir.) Bunlar, kulak kanalına yerleştirilerek kullanılır. Bazı ürün çeşitleri kafa bandının ya da kordonun ucuna takılabilme özelliğine de sahiptirler.
Barete Takılabilir Kulaklık (TS EN 352-3 Standartına tabidir.) Bu tip işitme koruyucular barete monte edildikleri için, baretin ve kulaklığın ayrı kullanılmasına kıyasla daha üstün güvenlik sunabilirler.